Szabadalmak nélkül egyetlen üzleti innováció sincs biztonságban
Tudta, hogy szabadalmak hiányában egyetlen innováció sincs biztonságban? A legforradalmibb technológiai ötlet is csak akkor őrizheti meg hosszú távon az értékét, amennyiben kizárólagos joggal is védhető.
Egy vállalkozás életében stratégiai kérdés időt és pénzt fektetni egy újdonságot jelentő megoldásba. De ha valaki gyorsabban lép nálunk és hamarabb beadja a szabadalmi bejelentést, minden befektetett erőforrás megtérülése kétségessé válhat.
Szabadalmak esetében a „majd később foglalkozunk vele” hozzáállás olyan, mint lakat nélkül tárolni a céges értékeket. A cikkben megmutatjuk, hogyan lehet megelőzni a nemkívánatos kockázatokat.
Miért jelenthet a szabadalmi védelem üzleti előnyt?
A szabadalmi oltalom több mint egyszerű formalitás. Amennyiben egy technológia megfelelően védett, az jogi biztonságot nyújt a fejlesztőnek, bizalmat közvetít a befektetőnek, egyúttal versenyelőnyt jelenthet a piacon.
Egy bejegyzett szabadalom azt jelenti, hogy más nem gyárthatja, nem forgalmazhatja, nem használhatja az adott találmányt engedély nélkül. Ez a fajta kizárólagosság különösen akkor értékes olyankor, amikor egy-egy technológia gyors terjedése prognosztizálható a piacon.
Ilyenkor a tudatosan időzített szabadalmi bejelentés nemcsak véd, hanem stratégiai eszközként hasznosul. Nem kell messzire menni olyan megtörtént esetért, amely remekül példázza az időben való cselekvés fontosságát.
Rubik Ernő és a szabadalmi védelem elmaradásának tanulságai
A Rubik-kocka egyszerre világszerte ismertté vált találmány, de jogi szempontból valóságos „innovációs állatorvosi ló”. Szabadalmi aspektusból ugyanis szinte minden létező hibát elkövettek vele kapcsolatban.
Bár Rubik Ernő 1975-ben Magyarországon szabadalmaztatta a találmányát, a külföldi szabadalmi védelem teljesen elmaradt. Így hiába a magyar szabadalmi bejelentés közzétételétől, ezzel párhuzamosan a Rubik-kocka külföldön közkincsnek számított.
Tehát bárki szabadon gyárthatta és értékesíthette jogi következmények nélkül. Innentől kezdve majdhogynem csodával ér fel, hogy a kockát a világ ma mégis Magyarországhoz és Rubik Ernőhöz köti.
Ez az eset ékes bizonyítéka annak, hogy egy ötlet értéke csak akkor tartható fenn globális szinten, ha időben és megfelelően gondoskodunk a nemzetközi szabadalmi védelemről. A történetet és a tanulságait egy korábbi cikkünkben részletesen is feldolgoztuk, mindenképp javasoljuk elolvasásra.
Szabadalmak és céges értéknövekedés
Fontos tudni, hogy egy-egy szabadalom pusztán védelmet, hanem tényleges vagyoni értéket is képviselhet. Ennek lehetséges formái:
a szabadalom céges vagyon részeként szerepelhet,
javíthatja a vállalat hitelképességét,
továbbá növelheti a vállalkozás piaci értékét akár egy eladás vagy tőkebevonás esetén.
Szintén opció az úgynevezett licencelés metódusa. Ennek keretei között a szabadalom tulajdonosa lehetőséget nyit arra, hogy más cégek is használják az adott technológiát, természetesen egy meghatározott jogdíj ellenében.
Miközben a szabadalmak tehát a vállalati értéknövekedés lehetőségét nyújtják, a hiányuk potenciális veszteséget generálhat. Hiszen egy jogi védelemmel nem biztosított ötlet könnyen idegen kézbe kerülhet.
Ilyenkor pedig már nem a fejlesztő dönt arról, ki hogyan és mire használja fel az adott innovációt. Hanem az, aki gyorsabb volt.
Mekkora lehet egy szabadalmi ügyvivő szerepe a védelem biztosításában?
Természetesen meg lehet próbálkozni a szabadalmi kérelem önálló benyújtásával. Ellenben a tapasztalat azt mutatja, hogy egy hibásan megírt bejelentés több kárt okozhat, mintha semmiféle benyújtás nem történt volna.
Ezzel szemben valóban hozzáértő szabadalmi ügyvivő a jogi nyelvezeten túl abban is segít, hogyan lehet a találmányt úgy megfogalmazni, hogy az ténylegesen támadhatatlan legyen.
A professzionális szabadalmi stratégia nemcsak a bejelentést,
hanem a kutatást,
fejlesztési ötleteket,
és a védelem területi kiterjesztését is magában foglalja.
Ez különösen fontos akkor, ha a termékkel nemzetközi piacokat szeretnénk megcélozni, vagy ha komoly tőkebevonás előtt áll a vállalkozásunk. A szabadalmak gyakorlati jelentőségét nemcsak elméletben érdemes tehát ismerni, hanem valódi eseteken keresztül is megérteni.
A szabadalommal védett fejlesztés, találmány, vagy innováció lehet a biztos jövő kulcsa
Fontos tisztázni, hogy a jogi védelem nem utólagos kiegészítő. Sokkal inkább egy üzleti ötlet vagy innováció fejlesztési folyamatának szerves részét kell, hogy képezze.
Egyetlen célzottan időzített szabadalom hosszú évekre biztosíthat piaci előnyt, miközben a versenytársakat távol tartja, egyúttal stabil alapot teremt a vállalkozás növekedéséhez.
A kérdés nem az, hogy a szabadalom megéri-e. Hanem az, megengedheti-e magának az elmulasztását. Mi szívesen segítünk felmérni ennek a lehetőségeit, keressen minket bátran.