Nemzetközi szabadalmak

 
 

A nemzetközi szabadalmi bejelentés a leggyakoribb külföldi bejelentési forma. A bejelentést a Nemzetközi Szabadalmi Egyezmény (PCT) keretében valósul meg, amelyet az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) hozott létre. Az egyezménynek jelenleg 157 tagállama van.

A nemzetközi szabadalmi bejelentéskor egy bejelentéssel tudunk szabadalmi opciót szerezni arra, hogy egy adott találmányra akár 157 országban szabadalmi oltalmat kapjunk. Ráadásul a szükséges országok listáját elég a bejelentés után két és fél évvel kiválasztani. Emiatt elég idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a piaci visszajelzések alapján válasszuk ki a megfelelő országok listáját, és, hogy a magas díjakkal járó bejelentéseket időben kitoljuk.

A nemzetközi szabadalmi bejelentést a Szellemi Tulajdon Világszervezete felé kell benyújtani. Akkor érdemes nemzetközi szabadalmi bejelentést tenni, ha a rendelkezésre álló tőke nagyobb részét szeretnénk egyelőre még inkább a találmányra fordítani, vagy, ha még nem tudjuk előre, hogy melyik országokban szeretnénk szabadalmat, vagy pedig ha Európán kívül még van néhány olyan ország, ahol tervben van a bejelentés.

 
 
PCT országok

Nemzetközi Szabadalmi Egyezménynek (PCT) jelenleg 157 tagállama van

 
 
 

A bejelentést közvetlenül vagy egy korábbi nemzeti szabadalmi bejelentésre hivatkozva lehet megtenni. Az eljárás közös nemzetközi szakaszból és országonkénti nemzeti fázisból áll.

 

Ha már létezik magyar bejelentés, akkor annak elsőbbségével csak 12 hónapon belül tehető nemzetközi vagy külföldi bejelentés. Ehhez azonban az előkészületeket már korábban szükséges megtenni. Azonban ez az időtartam a nemzetközi szabadalom esetében már a 2,5 éves időszakot csökkenti.

 

Az elsőbbség napja egy adott találmányra igényelt legkorábbi szabadalmi oltalom benyújtásának napja. Ha például több országban is benyújtásra kerül ugyanaz a tárgykörű szabadalom, akkor a legkorábban benyújtott szabadalom bejelentési napja lesz az elsőbbség napja.

Nemzetközi szabadalom szabadalmaztatás menete
 
 
 

A közös nemzetközi szakasz elején a hatóság nemzetközi újdonságkutatást végeztet, amelynek jelentését megküldik. A nemzetközi kutatási jelentés (International Search Report) általában 7-8 hónap alatt érkezik meg. Magyar felek részére a kutatást a müncheni központú Európai Szabadalmi Hivatal (EPO), mint nemzetközi kutatási hatóság végzi.

 

A nemzetközi szabadalmi bejelentést az elsőbbségi naptól számított 18. hónap után közzéteszik. A nemzetközi szakasz az elsőbbségi napot követő két és fél év elteltével jár le. Ezután kezdődik a nemzeti szakasz, amely előtt ki kell választani azokat az országokat, ahol végül szeretnénk a szabadalmi bejelentést elindítani. Fontos tehát észben tartanunk, hogy az elsőbbségi év kihasználása esetén nem 2,5 évet, hanem csak 1,5 évet tudunk nyerni a PCT-vel.

 

A nemzeti szakaszok hasonlóan zajlanak egy új bejelentéshez. A bejelentési nap azonban fix, és azonos a PCT bejelentés napjával. A bejelentést az adott ország nyelvén kell megtenni. A nemzeti szakasz során az európai szabadalmi rendszer országait egy egységként is lehet kérvényezni, így a konkrét országokat ezen belül csak az európai szabadalom megadása után szükséges kiválasztani.

 

A nemzetközi szabadalmi bejelentés (PCT) előnyei:

  • Egy nyelven indul, magyar szabadalmi ügyvivői képviselettel.

  • Viszonylag kedvező megindítási költség.

  • Akár 157 országra biztosítja a bejelentési napot.

  • Időben szétválasztja a bejelentési napot és a nagyobb költségek jelentkezését.

  • Az eljárás során az országokat csak 2,5 év múlva kell kiválasztani, az európai országok nagy részét pedig még később.

  • A nemzetközi kutatási jelentés viszonylag gyorsan megérkezik, amely segít a találmány értékesítésében, és eligazít, hogy jók-e a szabadalom megadásának esélyei.

 

A nemzetközi szabadalmi bejelentés (PCT) előnyei:

  • Egy nyelven indul, magyar szabadalmi ügyvivői képviselettel.

  • Viszonylag kedvező megindítási költség.

  • Akár 157 országra biztosítja a bejelentési napot.

  • Időben szétválasztja a bejelentési napot és a nagyobb költségek jelentkezését.

  • Az eljárás során az országokat csak 2,5 év múlva kell kiválasztani, az európai országok nagy részét pedig még később.

  • A nemzetközi kutatási jelentés viszonylag gyorsan megérkezik, amely segít a találmány értékesítésében, és eligazít, hogy jók-e a szabadalom megadásának esélyei.

 
 
 

Közvetlen külföldi szabadalom

Közvetlenül, az adott ország nemzeti hivatalához is lehetséges szabadalmi bejelentést tenni. Ez esetben csak az adott országra lehet szerezni szabadalmi oltalmat. Akkor érdemes ezt az utat választani, ha mindössze pár külföldi országban van szükség szabadalmi oltalomra, vagy ha a kiválasztott ország nem tagja a Nemzetközi Szabadalmi Egyezménynek. Ugyancsak nemzeti út ajánlható, ha az USA-ban szeretnénk üzleti eljárást vagy szoftvert védeni.

 

A közvetlen külföldi bejelentés előnye, hogy hamarabb kapható meg a szabadalom az adott országra, amely egyúttal korábbi jogérvényesítést tesz lehetővé. A közvetlen külföldi bejelentés folyamata hasonló a magyar szabadalmi eljáráshoz. A külföldi szabadalmi oltalmak hossza a legtöbb országban maximálisan 20 év.

 

Amennyiben már létezik magyar szabadalmi bejelentés, lehetőség van a bejelentést követően egy évig arra, hogy a közvetlen külföldi szabadalmi bejelentésnél kérjük a magyar bejelentés elsőbbségét. Elsőbbség nélkül csak akkor lehet sikeres külföldi szabadalmi bejelentést tenni ugyanazon találmányra, ha az a találmány még nem került korábban nyilvánosságra.

 
 

USA szabadalom

Az USA tagja a nemzetközi szabadalmi rendszernek (PCT), azonban az ország szabadalmi rendszere több mindenben különbözik a többi országától, emiatt előnyös a közvetlen bejelentés.

 

Az USA-ban történő szabadalmi bejelentés elsőbbsége megalapozható egy ideiglenes bejelentéssel is, előnye az, hogy biztosítja a szabadalom elsőbbségi napját egy év időtartamra.

 

Az USA-ban lehetőség van üzleti megoldásokra is oltalmat kapni, de szolgáltatást üzleti megoldásként itt sem lehet levédeni. Az USA szabadalom maximális hossza 20 év.

Japán szabadalom

Japán tagja a nemzetközi szabadalmi rendszernek (PCT), ezért oda ezen az úton érdemes szabadalmaztatni. Ez esetben a nemzeti fázis 30. hónapjáig kell a fordításokat benyújtani japánul.

 

A japán szabadalmi rendszer jellegzetessége a felszólalási rendszer, miszerint a szabadalom publikálása után 6 hónapig fel lehet szólalni a szabadalom megadás ellen.

 

Japánban a számítógépes szoftverek is élvezhetnek szabadalmi oltalmat. A japán szabadalom maximális hossza 20 év és lehetőség van használati mintaoltalmat is szerezni 10 évre.

Kínai szabadalom

Kína tagja a nemzetközi szabadalmi rendszernek (PCT), ezért oda ezen az úton érdemes szabadalmaztatni. Ez esetben a nemzeti fázis 30. hónapjáig kell a fordításokat benyújtani kínaiul.

 

A kínai szabadalmi rendszer nagyban hasonlít a magyar rendszerhez, a vizsgálat során azonban gyakoribb a hivatali felhívás, amelyre válaszolni kell nyilatkozatok megküldésével.

 

A kínai szabadalom maximális hossza 20 év és lehetőség van használati mintaoltalmat szerezni 10 évre. Mára már Kínában nyújtják be a legtöbb szabadalmi bejelentést a világon.